Новости

Наша мова не є такою, що розквітає – на відміну від російської, – ексчленкиня Венеційської комісії

Нам потрібно стимулювати розвиток української мови, бо наша мова не розквітає, на відміну від російської, яка в нас є мовою національної меншини.

Про це в ефірі програми «Правила життя» на телеканалі ZIK заявила колишня членкиня Венеційської комісії від України (2009-2013 рр.) Марина Ставнійчук.

Пані Ставнійчук зауважила, що вже неодноразово було, що в країні серйозні конфлікти починалися з мовного питання, наприклад, закон Ківалова-Колесніченка, який збурив суспільство. На її думку, поки його не політизували, ніякої проблеми для українських громадян у мовному питанні не було. Навпаки, потрібно зосередитися на розвитку державної мови.

«З точки зору нашої держави нам потрібно стимулювати розвиток української мови, тому що наша нація суттєво зменшується. Це означає, що кількість людей, які розмовляють рідною мовою, стає меншою, і наша мова не розквітає, на відміну від російської, яка в нас є мовою національної меншини. РФ надає серйозну підтримку для її розвитку по всьому світу, також і в Україні», – зазначила експерт.

Зокрема, за її словами, сьогодні всі, хто бажає розмовляти російською мовою на побутовому рівні у Києві, Львові, Донецьку й Луганську мають таку можливість. Але є обов'язок для органів державної влади, службових і посадових осіб володіти державною мовою, вести діловодні процеси.

«Для громадян, крім побутового рівня, російська або інша мова корінних народів і національних меншин в Україні може реально гарантуватися на рівні цілої низки галузей і законодавства України. Наприклад, якщо ви приходите в суд і ви не володієте українською мовою, то вам зобов'язані гарантувати викладати свою позицію тією мовою, яку ви вважаєте рідною. І це вже проблеми держави, як забезпечити цю можливість для суду, щоб він вас зрозумів», – наголосила Ставнійчук.

Пані Ставнійчук також прокоментувала позицію, яку висловив голова Офісу Президента Андрій Богдан про можливий офіційний статус російської мови в Луганській і Донецькій областях. Вона вважає, що це показує всю нефаховість, непідготовленість тих людей, які беруть на себе відповідальність за долю країни. І пряме нерозуміння проблем держави і загальносвітових трендів.

 «Настільки примітивно ставити питання – ми можемо дозволити чи не можемо дозволити. У нас є 10 стаття Конституції, яка вже давно дозволила, до того ж вона гарантує російській мові й мовам національних меншин корінних народів в Україні підтримку та функціонування. Тобто тут взагалі не стоїть так питання. Не треба доводити до маразму мовне питання», – прокоментувала гостя програми.

Як повідомляли, представник Президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук заявив, що ідея про ймовірний референдум щодо визнання російської мови як регіональної на Донбасі є особистою думкою керівника Офісу Президента Андрія Богдана, а не офіційною позицією партії «Слуга народу».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.