Новости

Ненависть проти страху: головні прогнози другого туру виборів

Страх змін і втрати стабільності з одного боку проти ненависті до чинної влади з іншого – на думку політтехнологів, більшість виборців у другому турі будуть керуватися саме цими емоціями.

Водночас неприйняття нинішньої влади настільки велике, що виборець готовий нерозважливо ризикнути, аби лиш змінити обридлих політиків, вважають експерти і прогнозують повну поразку чинного президента.

«Якщо не відбудеться ніяких потрясінь, я не бачу шансів у Порошенка, бо людей більшою мірою об’єднує ненависть, – вважає директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв. – Є бажання помсти і готовність ризикнути. Це говорить про те, наскільки старі політики задовбали людей, наскільки вони неадекватні».

Про те, що результат виборів у другому турі практично визначено, говорить і голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Дані соціологів про перетікання голосів від інших кандидатів до двох претендентів, що залишилися, говорять про те, що понад 2/3 виборців проголосують проти Порошенка. Перевага Зеленського буде не 15%, а набагато більше. Більшість прихильників Тимошенко, Гриценка, Бойка проголосують за Зеленського», – прогнозує він.

Провал кампанії Порошенка політологи пояснюють насамперед тим, що її було побудовано на негативі, страху та дробленні суспільства на своїх і чужих. Натомість кампанія Зеленського робить акценти на позитиві й тому, що може об’єднати суспільство. На підсвідомому рівні це більше притягує виборця, втомленого потоками негативної інформації.

«Тренд, який задає команда Порошенка, – «якщо не я, то Путін» впливає на суспільство, яке поляризують, аби виграти вибори, – вважає директор Соціологічної служби «Рейтинг» Олексій Антипович. – І це однозначно погано для суспільства, оскільки якщо кожен третій за Зеленського, це занадто багато, щоб говорити, що це все вороги».

На думку експертів, команда президента зараз активно йде цим шляхом, оскільки основні передвиборчі тези Порошенка не принесли йому очікуваного рівня підтримки.

«Кампанія президента, яка базувалася на трьох тезах: «армія, мова, віра», зазнала невдачі, – констатує глава аналітичної групи «Левіафан» Сергій Назаренко. – Армія голосувала за Зеленського. Західна Україна, ядерний електорат Порошенка, підтримала його не на тому рівні, на який він сподівався. Та ж стратегія в другому турі призведе до того ж результату, а перетікання голосів до Порошенка від інших кандидатів буде мінімальним».

Чи є план

За нинішніх умов, що складаються для чинного президента вкрай негативно, штаб Порошенка, на думку експертів, діятиме максимально жорстко. Буде застосовано нагнітання істерії в стилі «не буде Порошенка – не буде й України», а також вкидання про економічний крах у разі, якщо чинний президент не залишиться при владі.

«Суспільство будуть вводити в стан на межі божевілля, – прогнозує Фесенко. – Будуть нас лякати, що в разі обрання Зеленського станеться катастрофа, розвал держави, нас позбавлять безвізу, не дадуть грошей, зроблять банкрутами».

Все це президентський штаб робитиме з єдиною метою – вкинути масу негативу і чорнухи, щоб максимально збити явку.

«Шанс для Порошенка з’являється, якщо явка буде менше половини, – вважає Фесенко. – Тому їм потрібно максимально збити явку – відвернути молодь, щоб та в день виборів розважалася і краще за містом. А також переконати опозиційний електорат в тому, що це не ваші кандидати, це не ваші вибори. Обидва кандидати погані».

Втім, за підрахунками експерта, для виграшу Порошенку потрібно знайти три мільйони голосів, плюс – щоб не прийшли хоча б два мільйони з тих, хто голосував за Зеленського і не з’явилися 90% тих, хто голосував за інших кандидатів. А це дуже малоймовірно.

Також, на думку Фесенка, зіграє роль основний фактор, характерний для другого туру всіх українських виборів: виборці голосують не за одного з кандидатів, а проти іншого.

«Що в цій ситуації можна придумати – незрозуміло, – каже Назаренко. – Можливо, штаб президента буде вести переговори з опозицією про додаткові голоси. І така інформація вже з’являється: негласно через деяких комунікаторів такі переговори почалися з Юрієм Бойком і Олександром Вілкулом».

Також з власних джерел, наближених до партійного керівництва БПП, UA1 стало відомо, що в терміновому порядку проводиться дослідження з метою конкретизувати, що саме виборцям не подобається в Порошенкові, і що йому слід зробити, аби за два тижні до виборів їм сподобається.

Але виявилося, що одна з головних претензій – це кадрова політика Порошенка, а він не має наміру її змінювати найближчими тижнями, звільняючи чи усуваючи з посад одіозних персонажів, які викликають найбільше роздратування у виборця. Відповідно, штабу не доводиться очікувати якихось істотних електоральних бонусів.

Щодо економічних страшилок у стилі «долар по 100» більшість економістів, в тому числі й з Нацбанку, констатують – валютний ринок, на щастя, дедалі менше реагує на політичну складову і більше керується реальними економічними факторами. А вони говорять про те, що курс гривні не буде залежати від прізвища майбутнього президента.

Втім, у розпорядженні Банкової залишається ще низка механізмів, здатних підіграти президентові у другому турі.

Приховані резерви

Після не надто райдужних для Порошенка результатів голосування у Збройних Силах, армійське начальство поставили на вуха і жорстко зажадали пояснень – чому не допрацювали і не забезпечили результат.

У бригадах, що беруть участь в Операції об’єднаних сил, терміново провели «анонімне» анкетування з метою з’ясувати, хто за кого голосував. До речі, цю інформацію у себе на сторінці в Facebook підтвердив радник президента Юрій Бірюков.

Результати, звичайно ж, були передбачуваними – 65% військових нібито голосували за Порошенка, і в його штаб пішла доповідна з виправданнями, мовляв, за Зеленського голосували не військові, а прикомандировані співробітники МВС і СБУ, армія тут ні причому.

У відповідь, за неофіційною інформацією, армійцям поставили завдання до другого туру максимально забезпечити потрібний головнокомандувачу результат, якщо не хочуть виконувати команди клоуна.

Також одним із резервів голосів для штабу Порошенка є відсутність достовірної інформації про кількість виборців.

За інформацією Антиповича, зараз навіть неможливо точно визначити відсоток явки. Як приклад він наводить офіційну цифру в 64% тих, хто проголосував, на відміну від альтернативних підрахунків, що дали результат близько 70%.

«А від якої кількості рахувати? – запитує він. – Від 31 мільйона виборців чи від 29 мільйонів? Ми, як соціологи спілкуємося з живими людьми, які реально є на місці, живуть в Україні, а не просто фігурують у списках виборців».

Про те, який резерв голосів забезпечує ця невизначеність, свідчать наведені ним дані лише по одному регіону.

«Людей в Україні стало набагато менше, – констатує Антипович. – Мінус 10% явки на західній Україні пояснюється тим, що люди за кордоном, просто іноді на виборах їхні голоси, скажімо так, фігурують».

Що стосується сфери передвиборчої агітації, то й тут чинний президент у більш виграшному положенні.

«Є перевага для чинного президента, який не йде у відпустку відповідно до Закону України «Про вибори» на час передвиборної агітації, – стверджує юрист, екс-член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук. – За рахунок цього прихована передвиборча агітація ведеться під час поїздок по регіонах, зустрічей з людьми. Кожен розуміє, що діючий президент здійснює поїздки в рамках своєї передвиборчої кампанії».

Тож політексперти залишають Порошенку хоч і примарні, але все ж таки шанси залишитися при владі завдяки використанню всього комплексу доступних йому засобів і адмінресурсу. А це означає, що результати другого туру ще не визначено, і опонентам є за що боротися.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.