Новости

Страх і ненависть в Раді: як нардепи ділили контроль над виборами

«Нагадаю один вислів колишнього спікера Івана Плюща: тебе хвилює Гондурас? А ти його не чеши. Так от, не чешіть Гондурас, давайте голосувати!», – так 12 липня, ледь не зриваючись на фальцет, спробувала загітувати депутатів до прийняття оновленого складу Центрвиборчкому віце-спікер Ірина Геращенко. Однак безрезультатно.

Взаємна підозрілість, недовіра і страх «кидка» депутатів від БПП і «Народного фронту», які хочуть контролювати підрахунок голосів на майбутніх президентських і парламентських виборах, заблокували цей процес.

У результаті нинішній глава ЦВК Михайло Охендовський, який наразі перебуває під слідством, він же улюбленець Януковича, він же щедро нагороджений Петром Порошенком орденом Ярослава Мудрого V ступеня держслужбовець, залишився на своєму посту. Як і 12 інших членів виборчої комісії, чиї повноваження закінчилися чотири роки тому.

При цьому БПП не допомогли ані хитрощі, ані обіцянки, ані погрози. Ще 5 липня президентська фракція заявила, що не проголосує за жоден закон, поки не приймуть оновлений склад ЦВК, і залишила зал засідань.

Тоді депутати інших фракцій об’єдналися в ситуативну більшість і показово прийняли малозначний закон, демонструючи, що за необхідності обійдуться і без БПП – шантаж не пройшов.

Через кілька днів після цього показового виступу пішло інформаційне вкидання, мовляв, БПП може вийти з коаліції, а це неминуче призведе до дострокових парламентських виборів.

Але й тут верхівка «Народного фронту» в особі свого спікера Андрія Парубія театрально вигукнула «Не вірю!», і загроза не подіяла.

Тоді президентська політсила вдалася до тактики вмовлянь, обіцянок і поступок. Не подобається, що Порошенко на 13 вакантних посад подав 14 кандидатів? Зайвого відкличемо, чесне слово. Голоси? Забезпечимо. У списку претендентів немає представника «Оппоблоку»? Додамо. Тільки давайте приймемо новий склад ЦВК з більшістю кандидатів від БПП.

Але знаючи ціну обіцянкам і домовленостям у стінах ВР, «фронтовики» знайшли вишуканий спосіб взагалі не виносити це питання на голосування, нібито через порушення регламенту.

«Це великий ризик того, що ми увійдемо в процедуру початку передвиборчої кампанії зі старим ЦВК, що може поставити питання виборів під серйозний сумнів – як всередині країни, так і з боку міжнародних партнерів і спостерігачів», – обурюється заступник голови фракції БПП Сергій Березенко.

Своєю чергою, люті друзі по коаліції з НФ стверджують, що потрібно все зробити бездоганно і юридично грамотно, щоб голосування за новий склад ЦВК не можна було оскаржити в суді, як нелегітимне.

«Потрібно, щоб рішення було виписане в рамках рекомендацій резолюції Парламентської асамблеї ради Європи», – з незворушним виглядом говорить «фронтовик» Леонід Ємець.

Це означає, що всі парламентські фракції і групи повинні мати своїх представників у Центрвиборчкомі. А оскільки на сьогодні в списку немає представника «Оппоблоку», можуть виникнути проблеми з міжнародними партнерами, принаймні, так переконують в «НФ».

У результаті Охендовський, як і інші члени ЦВК, щонайменше до осені будуть отримувати чималу зарплату: особисто він близько 100 тис. гривень щомісяця, його помічники – до 150 тис. гривень і більше.

Ніж у спину

До останнього моменту вечірнього засідання парламенту у четвер, 12 липня, зберігалася інтрига – чи буде проголосовано новий склад ЦВК, чи ні. Хоча ще вранці стало зрозуміло, що домовленості з цього приводу між БПП і «НФ» досі немає.

Про те, що не все йде за планом фракції імені Порошенка, свідчили колючі коментарі депутатів президентської політсили в кулуарах щодо нерішучості «фронтовиків» і зустрічні звинувачення в бажанні за будь-яку ціну протягнути у ЦВК сімох підконтрольних президенту кандидатів.

Про підготовку до майбутнього голосування багатозначно мовчала прес-служба «НФ» на відміну від своїх колег з партійної прес-служби БПП, яка мало не щогодини видавала новини на цю тему.

Розпочаті ще до обіду великі торги між партнерами по коаліції вийшли на черговий виток протистояння: президентська політсила взяла зобов’язання не голосувати за одного зі своїх кандидатів і закликала те ж саме зробити «НФ», щоб вирішити проблему чотирнадцяти претендентів на тринадцять вакантних місць.

Недовірливі «фронтовики» насторожилися і зажадали від колег назвати конкретне прізвище людини, від якої ті відмовляться. «Та без проблем», – сказали в БПП і заявили, що це буде професор Ольга Лотюк.

Тоді приперті до стінки депутати з «НФ» відповіли, що їм треба подумати, мовляв, такі питання ось так одразу не вирішуються, і пішли на нараду фракції.

Порадившись, «фронтовики» вийшли з пропозицією – нехай президент подасть нове подання з урахуванням всіх домовленостей, тоді фракція дасть за це голоси.

Це остаточно вивело з себе представників БПП, які заявили, що президент вже свою роботу зробив, тепер справа за депутатами. І знову переговори, що зайшли в глухий кут, закінчилися перервою на партійні консультації.

«Можете пояснити, що взагалі відбувається?», – поцікавився UA1 у позафракційного Юрія Дерев’янка, представника Руху нових сил.

«Просто одні пробують зараз протягнути своїх кандидатів у ЦВК, а інші намагаються цьому перешкодити, – посміхається нардеп. – І взагалі, процедура порушена, прийняте рішення може бути оскаржене в суді, є такий ризик».

На фінальному обговоренні в залі депутатів не зворушили ані полум’яний спітч глави фракції БПП Артура Герасимова, ані аргументи представника президента Ірини Луценко, ані вмовляння віце-спікера Ірини Геращенко – представники всіх парламентських фракцій знову попросилися порадитися в кабінеті у спікера Парубія.

Не можна сказати, що на той час фінал переговорів був непередбачуваним. Однак привід, під яким спікер відмовився ставити на голосування оновлення складу ЦВК, приголомшив: несподівано виявилося, що в залі під час цієї процедури мають бути присутні всі кандидати на посаду.

«З точки зору регламенту повинні бути присутні всі члени ЦВК під час розгляду. Їх в залі зараз немає. Зараз у мене немає жодних підстав продовжувати засідання Верховної Ради», – заявив Парубій, додавши, що порушення цього положення може стати причиною оскарження в суді результатів голосування.

Для пристойності спікер зазначив, що до цього питання можна повернутися в п’ятницю, 13 липня. Сарказм Парубія полягав в тому, що по п’ятницях у Верховній Раді збираються від сили два десятки депутатів. А з урахуванням того, що 13-го числа поточна сесія закривається і депутати йдуть на канікули до вересня, ймовірність їх появи на роботі дорівнює нулю.

Проте, ми все ж поцікавилися – чи дійсно є шанси, що фракції хоча б продовжать консультації з цього приводу.

«Вірогідності жодної, – запевнив нардеп Сергій Каплін. – Це вже питання вересня».

Плани на осінь

Артур Герасимов був розлючений і ледве стримувався, вибігаючи в кулуари, щоб висловити журналістам все, що він думає про колег по коаліції, поки Ірина Луценко з телефоном біля вуха зі стурбованим і розгубленим виглядом бігла до виходу.

В цей час бордовий від обурення Сергій Березенко, вже мало підбираючи вирази, окреслював журналістам найближчу перспективу – розгляд нового складу ЦВК восени тільки тому, що партнери по коаліції не хочуть цього і вдаються до маніпуляцій.

«Не попередили кандидатів – це чергові маніпуляції, тому що у вівторок ми говорили з керівництвом Верховної Ради і переконали поставити на порядок денний четверга зміну складу ЦВК, – каже нардеп. – У них були всі можливості попередити. Іншого дня, ніж четвер, і бути не могло. І хто каже, що не знали, що це виникло спонтанно, той лукавить!».

UA1 поцікавився у представника «НФ» Леоніда Ємця – а навіщо взагалі було піднімати це питання, якщо знали, що можливе голосування порушує регламент?

«Рада йде на перерву між сесіями. БПП хоче, щоб всі пішли з установкою, що вони до цього закликали, а «Народний Фронт» не підтримав, – висловлює свою версію нардеп. – Це лише піар. І вже питання на вересень. Та й то, в кращому разі».

Більшість депутатів скептично ставляться до того, що з перших днів нової сесії у вересні питання оновлення складу ЦВК знову з’явиться на порядку денному.

Та й за півтора місяця багато що може змінитися: недовіра й напруженість у відносинах БПП і «НФ» наростають, і вони, вже не особливо криючись, ставлять один одному підніжки.

Питання про 14 претендентів на 13 вакантних місць так і залишилося без відповіді, навіть попередньої домовленості з цього приводу немає.

Також колеги по коаліції не дійшли єдиної думки, чи повинен президент подавати нове подання на членів ЦВК чи ж досить просто погоджено не голосувати за деяких членів зі списку, і таким чином вийти з положення.

«Я взагалі проти так званого нового складу ЦВК. Порошенко зараз її контролює, і завтра буде контролювати після нібито поновлення, це буде черговий обман, – висловлює свою позицію UA1 Юрій Дерев’янко. – Це буде та ж сама підконтрольна ЦВК, й нічого не зміниться. Її потрібно формувати не за квотами партії, а з окремих фахівців, які не пов’язані з політикою, як це відбувається в багатьох інших країнах. А міняти шило на мило… Нова ЦВК Порошенка все одно буде фальсифікувати вибори».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.