Новости

Тетяна Донець: МОЗ витратило біля 20,5 млн. грн. на обладнання, яке дає хибні результати при виявленні гепатиту й СНІДу

Тетяна Донець: МОЗ витратило біля 20,5 млн. грн. на обладнання, яке дає хибні результати при виявленні гепатиту й СНІДуМОЗ має терміново переглянути принципи закупівлі тест-систем та обладнання, яке визначає наявність вірусів гепатиту та ВІЛ/СНіДу в донорській крові. Про це заявила народний депутат України Тетяна Донець (фракція «Батьківщина») – голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу, іншим соціально небезпечним захворюванням та з питань контролю за забезпеченням лікарськими засобами і медичними виробами, що закуповуються за державний кошт комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я.

«Сьогодні в країнах Європи користуються методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Це дає можливість виявити вірус навіть на ранніх стадіях, коли іще немає симптомів. В Україні ж чомусь користуються методом імуно-ферментного аналізу (ІФА), який не виявляє вірус на початковому етапі – з моменту зараження і до появи антитіл. А цей період може тривати до трьох місяців», – зазначила Тетана Донець.

Вона наголосила – через недосконалі тест-системи відбувається зараження донорської крові. Між тим, у відповідь на депутатський запит Міністерство охорони здоров’я повідомило: минулого року воно витратило біля 20 млн. 580 тис. грн. на закупівлю реагентів, тест-систем та обладнання для виявлення вірусів гепатиту, СНІДу.

Наприклад, біля 7 млн. 470 тис. грн. витратили на тест-системи ІФА для виявлення антитіл до ВІЛ 1/2; біля 3 млн. грн. – на закупівлю тест-систем ІФА для одночасного виявлення антигену р24 ВІЛ-1 та антитіл до ВІЛ 1/2;  біля 2 млн. 348 тис. грн. – на тест-системи для підтверджувальних досліджень.

«Якщо МОЗ не розпочне закупівлю ПЛР-систем, ми зможемо говорити не лише про неефективне використання коштів, але й про свідоме зараження людей при переливанні крові. Дивне «стратегічне мислення»: спочатку економимо на тестах, а потім витрачаємо шалені кошти на лікування. Жодна країна не може собі дозволити економити на житті людей», – говорить Тетяна Донець.